Dodaj komentarz

Puchar Euro 2012

Wczoraj zakończyły się w Kijowie mistrzostwa w piłce nożnej Euro 2012 i słynny puchar  przypadł zwycięskim Hiszpanom. Ciekawostką jest, że obecne trofeum jest nową, odświeżoną, wersją pucharu z 1960r. wykonanego przez francuskiego złotnika Chobillona a zaprojektowanego przez Arthusa-Bertranda. Stary puchar był używany do 2004r.

Pierwszy puchar Euro. Używany w latach 1960-2004.
Foto. http://www.wikipedia.com

W odróżnieniu od oryginału, przeprojektowanie i wykonanie współczesnego odpowiednika powierzono renomowanej, angielskiej pracowni  złotniczej Asprey z Londynu. Firma ta ma duże zasługi w wykonywaniu  trofeów  sportowych, bo w 1848 roku jej siostrzana spółka Garrard stworzyła Puchar Ameryki. Obie firmy to poważane domy jubilerskie szczycące się dostawami na brytyjski dwór królewski, wobec czego jakość wykonania nie budzi wątpliwości.

Nowy puchar mistrzostw Euro. Używany od 2008 r.
Foto. http://www.timesoccer.com

UEFA chciała poprawić jakość, ale także i rozmiar pucharu. Uznano, że dotychczasowe trofeum, znajdujące się zawsze w centrum uwagi podczas imprezy, jest po prostu zbyt małe. Dlatego obecny  puchar jest o 18 cm wyższy – mierzy 60 cm- i 2 kilogramy cięższy od oryginału – waży 8 kg. Na podstawie, której rozmiar również został zwiększony po przeprojektowaniu, są wygrawerowane nazwy wszystkich zwycięskich drużyn. We  wczorajszej relacji na żywo można było zobaczyć, że grawerowanie nazwy zwycięzcy odbywa się tuż przed wręczeniem pucharu,  na stadionie. Trochę zaskakujące ale fachowiec z elektrycznym fryzem był na miejscu i poradził sobie bardzo sprawnie z napisem Espania.

Warto też zauważyć, że w nowym dziele zachowano klasycystyczny projekt pierwowzoru oraz jego nazwę – Puchar Henri-ego Delaunay. Henri był  pomysłodawcą rozgrywek europejskich i  pierwszym prezesem UEFA. Proponował rozgrywanie mistrzostw już w 1927 r. Jednak pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1960 r a szefem UEFA był już wtedy jego syn Pierre Delaunay.

Puchar  zrobiony jest ze srebra próby 925 i sądząc po barwie został porodowany. Zapewni mu to piękny połysk bez rys na długi czas. Ponieważ poprzednik ma barwę czystego, nierodowanego  srebra sądzę, że wymagał częstego czyszczenia, co biorąc pod uwagę rozmiar trofeum, wykańczało konserwatora. Wykańczało też sam puchar, który matowiał coraz mocniej. Oceńcie sami, który wam się bardziej podoba.

Puchar od 2008 r.

Puchar z lat 1960-2004

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: