Dodaj komentarz

Nietypowe kamienie w biżuterii wielkich domów jubilerskich

Ostatnio obserwuję wysyp nietypowych kamieni szlachetnych  u wielkich marek jubilerskich i modowych. Cieszy mnie to niezmiernie, gdyż uwielbiam rozmaitość a przepięknych minerałów jest znaczenie więcej niż tylko diamenty, rubiny i szafiry. Kryterium szlachetności spełnia wiele kamieni a odnosi się ono do urody, odpowiedniej twardości i lekkości, którą daje postać krystaliczna minerału.  Chanel, która w  1932 roku weszła na rynek wielkiej biżuterii za sprawą słynnej diamentowej, gwiezdnej kolekcji,  w tym roku zaprezentowała reedycję biżuterii z przed 80 lat. Wśród klejnotów znalazł się pierścionek z lwem wyrzeźbionym w kwarcu rutylowym.

Pierścionek Chanel z diamentami, żółym szafirem i wyrzeżbionym lwem w kwarcu rutylowym.
Foto. http://www.thejewelleryeditor.com/

Kwarc rutylowy to kryształ górski z włóknami innego minerału –rutylu. Daje to piękne złociste pasma  w przejrzystym kamieniu  i sprawia wrażenie zatopionych opiłków złota. Każdy okaz tego kamienia ma inny układ włókien i wygląda inaczej.

Owalnie oszlifowane ( kaboszony) okazy kwarcu rutylowego
Foto. http://www.bestcrystals.com/rutile.html

Bardzo ciekwy okaz kwarcu rutylowego z niezwykłym układem włókien.
Foto.http://www.skullis.com/

Inną firmą hojnie czerpiącą z skarbca matki natury jest firma Boucheron. Na wystawie Biennale des Antiquaires pokazał biżuterię z kolorowymi berylami.

Pierścionek Boucheron z diamentami, kolorowymi szafirami i berylami złotym i różówym ( morganitem)
Foto. http://www.thejewelleryeditor.com/

Beryle kolorowe są prawie nieznane na rynku polskim. Najsłynniejsi przedstawiciele tej grupy kamieni  to szmaragd ( specyficzna zieleń) i akwamaryn ( niebieski morski kolor). Jest jednak jeszcze całe spektrum beryli w innych kolorach: beryl złoty- kolor od barwy cytrynowej do złotożółtej, morganit  – różowy, lekko fioletowy, łososiowy, bixbit- czerwień agrestowa, heliodor- złocisty jasnozielony. Wszystkie są cenne, twarde( 7,5-8 w skali Mohsa) i urodziwe. Widać też zainteresowanie czystym kwarcem czyli kryształem górskim. Coraz więcej wielkich firm używa kwarcu jako bazy dla wymyślnych projektów z innymi kamieniami, osadzając w nim inne kolorowe klejnoty lub nakładając na niego motywy ze srebra i złota.

Pierścionek Boucheron z diamentami i kryształem górskim.
Foto. http://www.thejewelleryeditor.com/

Pierścionek firmy Shavish. Misterny projekt przedstawiający syrenę na kopule z krysztalłu górskiego , wewnątsz, którego przesypują się pomarańczowe szafiry.
Foto. http://www.shawish-jewellery.com

Jednym słowem wraca moda na „mniej szlachetne” kamienie i na kolory w biżuterii.

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: