Dodaj komentarz

Targi biżuterii i kamieni w Bangkoku

Niedawno wróciłam z targów biżuterii i kamieni szlachetnych w Bangkoku. Odbywają się one dwa razy do roku w lutym i wrześniu. Nie są największymi na świecie, ale są dość egzotyczne i są najlepszym miejscem na zakup kolorowych kamieni szlachetnych.

Tajlandia ma własne złoża szafirów, kwarców, topazów itp. ale przede wszystkim jest światowym hub-em dla kamieni kolorowych. Na targi  do Bangkoku zjeżdżają się handlarze z całego świata, zwożąc kamienie surowe i oszlifowane.  W oszlifowanych kamieniach prym wiodą Hindusi – mają ogromne doświadczenie i tanich szlifierzy. Na dziale kamieni surowych jest najwięcej wystawców z Afryki. Wędrując wzdłuż gablot z unikalnymi klejnotami zawsze mam poczucie, że znajduję się w sezamie z bajki tysiąca i jednej nocy. Oto kilka obrazków.

Stoisko z rubinami i szafirami poddanym zabiegom upiększającym. Cena jak widać niska 11 USD za karat.

Stoisko z surowymi turmalinami. Te ciemne bryłki w towarzystwie kropkowanego krawata to właśnie nieoszlifowane turmaliny. Wyglądają mało spektakularnie – do oszlifowania.

Największą przyjemnością dla oka  jest sektor oznaczony jako Elite,  gdzie można podziwiać biżuterię stosowną na dworach arabskich szejków -ciężką, bogatą i kapiącą od wielkich kamieni. W Polsce raczej klientów na nią nie ma ale już w Moskwie, znajdzie  się wielu nabywców. Niestety, generalnie obowiązuje zakaz fotografowania, ale Polak jak to Polak, czerpie przyjemność z małej niesubordynacji.

Centrum wystawiennicze Bangkoku  -Impact Muang Thong Thani – jest nowoczesne i imponujące tak wielkością jak i organizacją. Z przykrością stwierdzam, że w Polsce możemy jedynie pomarzyć o podobnym obiekcie. Pełne bezpieczeństwo, ochrona oraz organizacja transportu dla odwiedzających stawiają Bangkok w czołówce targów światowych. W Warszawie udało mi się kiedyś przypadkowo wejść na targi tylnym wejściem bez jakiejkolwiek kontroli i mogłabym wnieść tam dosłownie wszystko. Prawdą jest jednak, że ranga targów i wartość wystawianych przedmiotów jest nieporównywalna.

Centrum wystawiennicze na zewnątrz.
Foto. http://www.tceb.or.th/

 

Trochę wnętrza, obiektu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: