Dodaj komentarz

Słowniczek pojęć

Skala Mohsa  –  skala twardości od 1 do 10, oparta na porównywalności twardości minerałów względem siebie. Nie podaje bezwzględnej twardości czyli nie określa ile minerał jest twardszy od poprzedniego, uwzględnia jedynie relację twardszy-miększy. Niemniej jej przydatność stanowi o jej powszechnym użyciu. Ułatwia ocenę minerałów oraz wybór sposobów pielęgnacji i ich przechowywania np. diamentów nie powinno przechowywać się z opalami lub perłami, bo te drugie mogą ulec porysowaniu.

  1. Talk – minerał daje się z łatwością zarysować paznokciem
  2. Gips – minerał daje się zarysować paznokciem
  3. Kalcyt – minerał daje się zarysować z łatwością miedzianym drutem
  4. Fluoryt – minerał daje się zarysować z łatwością ostrzem noża
  5. Apatyt – minerał daje się zarysować z trudem ostrzem noża
  6. Ortoklaz – minerał daje się zarysować stalą narzędziową (np. pilnikiem)
  7. Kwarc – rysuje szkło
  8. Topaz – rysuje szkło z łatwością
  9. Korund (rubin, szafir) – tnie szkło, daje się zarysować diamentem
  10. Diament – tnie szkło daje się zarysować tylko diamentem, najtwardszy naturalny minerał na Ziemi

Gilosz, giloszowana emalia – wzór pod przejrzystą emalią. Gilosz to skomplikowany wzór liniowy, rytowany w metalu, na który nakłada się przejrzystą emalię. Daje to zwykle piękny efekt mory. Słynne emalie giloszowe tworzył Faberge.

Grandletrofeum myśliwskie – Zęby zwierząt, głównie saren stosowane w jubilerstwie jako dekoracja biżuterii o motywach łowieckich

Imitacja – coś co udaje – słowo nie oznacza jednoznacznie podróbki. Mogą być imitacje naturalne i syntetyczne. Przykładowo kryształ górski może imitować diament. Imitacją może być też kamień składany z kilku części np. dublet szmaragdu: cienki plasterek szmaragdu słabego koloru na górze warstwa zielonego kleju i na dole część szkła.

Karat – dwa znaczenia. Symbol „ct” oznacza  miarę wagi kamieni szlachetnych. .  Jeden karat odpowiada masie dwóch dziesiątych grama 1 ct = 0,2 g. Oznaczenie „k” odnosi się do oznaczenia próby metali szlachetnych. System ten jest stosowany w krajach anglosaskich oraz w wielu innych krajach świata.  100% złota w wyrobie odpowiada 24 karatom (24 k) i odpowiada próbie 999,99. W związku z powyższym złoto 18 karatowe (18 k) to odpowiednik naszej próby 750, a 14 karatowe (14 K) próby 583.

Kameryzacja – wysadzanie drobnymi kamieniami. Technika wysadzania powierzchni  biżuterii drobnymi kamieniami szlachetnymi tak, że udział metalu w projekcie jest zminimalizowany. Popularna w starej biżuterii. Prawidłowo wykonana wymaga ręcznej pracy zakuwania każdego kamyka osobno. W wersjach tańszych kamyki są po prostu wklejane do odlewu. W języku angielskim określa się tą technikę słowem „pave”, a wyrób wykonany tą technika „paved”. Warte odnotowania, gdyż  słowo to pojawia się w sklepach i na polskich stronach internetowych z powodu nieznajomości fachowego terminu polskiego.

 Moissanit – syntetyczna imitacja diamentu – jeden z najnowszych symulantów diamentu. Bardzo twardy – 9,5 w skali Mohsa. Do niedawna postrach jubilerów. Obecnie są specjalne elektryczne testery pozwalające w łatwy sposób go diagnozować. I tak niezbyt często stosowany jako zamiennik ze względu na wysoką cenę.

Próba stop metalu. Próba jest oznaczeniem zawartości metalu szlachetnego w stopie. Próba złoto 583 oznacza, że w wyrobie jest minimum 583 jednostki złota na 1000 jednostek metalu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: